[] [] [] [] [] [] [] [] []

گفتگو با نیکتا سعیدی/داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 • لطفا خودتان را به طور کامل معرفی کنید.

نیکتا سعیدی از کرج رتبه 1576 سهمیه منطقه دو

 • رتبه ی کنکور (کشوری و در سهمیه) ؟

رتبه 1576 سهمیه منطقه دو و رتبه کشوری 3768

 • در کدام رشته و کدام دانشگاه قبول شده اید؟ این رشته انتخاب چندم شما در فرایند انتخاب رشته بود؟

در رشته  داروسازی ،  پردیس علوم پزشکی تهران

علاقه زیاد به درس شیمی ، فعالیت های  تحقیقاتی و آزمایشگاهی و زمینه های کاری موجود در آن موجب شد تا رشته داروسازی اولویت اولم باشد.

 • از چه زمانی مطالعه ی جدی را برای کنکور شروع کردید؟

از دوم دبیرستان شروع به خواندن دروس به سبک تستی در کنار سبک تشریحی و وظایف مدرسه ام کردم.

 • آیا در آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ نظر شما در مورد تاثیر این آزمون ها در پیشرفت یک داوطلب کنکوری چیست؟ (آیا تاثیری دارد یا...)

بنظرم در صورت هماهنگی و پیروی از برنامه پیشنهادی ازمون ها ، می توان نتیجه خوبی از شرکت در آن ها گرفت ، به علاوه تجربه بسیار خوبی به داوطلب برای کنترل معیار های مهمی مانند مدیریت زمان یا استرسِ حین آزمون  می بخشد.

 • نظر شما در مورد کلاس های کنکور چیست؟(اگر فقط با برنامه ی مشاور پیش می رفتید بهتر نبود؟)

اولویت من برنامه مشاوره ام بود چون مطمئن بودم طی کردن این مسیر باعث تمام شدن  و دوره ی کامل دروس خواهد شد . اما از کلاس ها برای مباحثی که در آن مشکل داشتم یا نیاز به تدریس دوباره بود استفاده می کردم.

 • آیا معلم خصوصی داشتید یا به آموزشگاه خصوصی می رفتید؟

در سال اول برای بعضی دروس که در آن ضعف داشتم ، چند جلسه ای برای رفع اساسی مشکلاتم از کلاس خصوصی استفاده کردم.

 • دوره‌ ی پیش‌ دانشگاهی (سال چهارم) را به شکل حضوری گذراندید یا غیرحضوری؟ آیا هنوز هم این تصمیمتان را درست می‌ دانید؟

به صورت حضوری ، و از این تصمیم رضایت کامل داشتم. زیرا جو سالم و رقابتی مدرسه برای دانش آموزان به منزله ی نیروی محرکه می باشد ، که پا به پای دوستان خود به کنکور بپردازند ، به علاوه یادگیری مطالب جدید پیش دانشگاهی در محیط کلاس و مدرسه تاثیر بیشتری دارد.

 • آیا درسی بوده که شما با آن مشکل داشته باشید و بعد بتوانید با انتخاب روش درست برای خودتان ، چالشتان را با آن درس حل کنید؟

بله، در عمومی ها به طور مثال درس دینی را درست و به سبک کنکور مطالعه نمی کردم، اما با کمک از معلم و مشاورم توانستم منبع مناسب تر و شیوه مطالعه بهتری را پیدا کنم و شاهد افزایش درصد در این درس باشم .

 • آیا درسی بود که جزو نقاط قوت همیشگی تان در آزمون ها باشد؟ روش مطالعه تان برای آن درس چه بود؟

ادبیات در آزمون ها و کنکور نقطه قوت من بود . به سفارش مشاورم آن را موضوعی و ترکیبی مطالعه میکردم ، و در قسمت هایی مانند قرابت و یا ارایه با زدن تست های کاربردی مهارت خود را در پاسخگویی افزایش می دادم.

 • ساعت مطالعه و آهنگ تغییر آن در سال کنکور چگونه بود؟ آیا سفارشی برای آن دارید؟

در مواقعی که وقت آزاد بیشتری داشتم  به طبع  ساعت مطالعه بیشتری داشتم ، اما در زمان هایی که وقت آزادم کمتر بود سعی می کردم از حداقل ساعت مطالعه ای که برای خود تعیین کرده بودم کمتر مطالعه نکنم و آن حداقل مطالعاتی را حفظ کنم.

 

 • در سال کنکور، درس‌ خواندن به‌ تنهایی را ترجیح می‌ دادید یا به‌ همراه دوست و هم‌ کلاسی‌ ها؟ چرا؟

به تنهایی تمرکز بیشتری داشتم و آرامشم در حین مطالعه بیشتر بود ، وقتی تنهایی مطالعه می کردم  حواس پرتی کمتری در حین مطالعه داشتم ، اما در مباحثی که مشکل  داشتم و  یا نیاز به توضیح بیشتر  سعی می کردیم در کنار هم آن را مطالعه کنیم تا مشکلات خود در آن مباحث را با کمک هم رفع کنیم.

 • اگر قرار بود دوباره کنکور بدهید، در برنامه‌ ی سال کنکور یا حتی سال‌ های قبل‌ تر، چه تغییراتی به وجود می‌ آوردید؟

برای رفع اشتباهات خود در سال قبل ، از درس هایی که در آن ضعف داشتم فرار نمی کردم و ساعت مطالعه آن را کاهش نمی دادم ، بلکه با استمرار بیشتر سعی می کردم در یادگیری و پاسخگویی به آن بهتر عمل میکنم.

 • اگر فارغ التحصیل بودی: (رتبه سال قبل؟ دلیل موفقیت امسال؟ توصیه به فارغ التحصیلانی که می خواهند دوباره در آزمون شرکت کنند؟)

سال پیش رتبه  5400 منطقه دو را داشتم . استفاده نکردن از برنامه و پیش نرفتن قدم به قدم در آن باعث شد به موقع و به درستی مطالب جمع بندی نشود و مباحثی حتی نخوانده باقی بماند . توصیه می کنم به دوستان کنکوری که حتما از بدو مسیر برنامه مطالعاتی خود را مشخص کرده و زیر نظر مشاور و نظارت ایشان قدم به قدم تا انتها برای گرفتن نتیجه ایده آل ، آن را طی کنند.

 • نظر شما در مورد کلاس های مشاوره ی مهندس ذوالفقاریه چیست؟

کلاس مهندس ذوالفقاریه در رفع اشتباهات سال گذشته بسیار به من کمک کرد و باعث شد مسیری که به غلط طی شده بود اصلاح شود ، در مطالعه بعضی دروس روش بهتری را فرا گرفتم و ساعت مطالعه خود را افزایش دادم ،کیفیت و کمیت مطالعه من به شدت افزایش پیدا کرد و به دلیل حساسیت و پیگیری ایشان،  روند درسی من بسیار منظم شد .

 

 • آیا آزمون هایی که هر هفته در کلاس برگزار می شد برای شما مفید بود؟

بله ، آزمون ها باعث می شد مشکلات ، ضعف ها و حتی نقاط قوت خود را بهتر بشناسیم و ساده از کنار آن ها عبور نکنیم . و تعداد بسیار آزمون ها در طی سال باعث می شد تجربه بیشتری در امر آزمون دادن داشته باشم در نتیجه در روز کنکور استرس کمتری داشتم .

 • برنامه مهندس ذوالفقاریه را چگونه ارزیابی می کنید؟

برنامه ای  جامع و کامل ، متناسب با هر نوع دانش آموز با هر نوع میزان از دانش و مهارت در امر کنکور بود، برنامه ای که با خیال راحت از اتمام آن به صورت صحیح و کامل مطمئن بودم و زمان های جمع بندی ، آزمون ها و غیره ... همگی کمک بسیاری به روند یادگیری و مطالعه من داشت.

 • آیا دفتر برنامه ریزی تاثیری در روند مطالعه ی شما داشت؟ توضیح دهید.

ثبت ساعات و مطالعات باعث افزایش تمرکز و روشن شدن روند درسی و کنکوری فرد داوطلب می شود ، باعث می شود با نگاه به هر روز و در آخر به مجموع یک هفته خود و بعد به یک ماه خود ، تصمیم های بهتر و درست تری برای ادامه مسیر درسی گرفته شود . ثبت ساعات کمک می کرد از کم کاری یا زیاده کاری در مطالعه بعضی دروس مطلع شویم و سعی در به تعادل رسیدن ساعات مطالعاتی خود داشته باشیم.

 • در دوران نوروز با چه برنامه ای درس خواندید؟ اگر نخواندید چرا؟

دوران نوروز را با برنامه« عید امسال» مهندس ذوالفقاریه جمع بندی کردم  ، جمع بندی بی نظیری بود و بسیار در موفقیت من تاثیر گذار بود به طوری که  حجم بسیاری را در مدت زمان کوتاهی توانستم دوره کنم، بخوانم و تست بزنم .

 • روش مطالعه 3 درسی که بیشترین درصد را در آنها کسب کردید را توضیح دهید. (مختصر، هر درسی که دوست دارید و روش خاصی برای آن داشتید را توضیح دهید.)

درس ادبیات را موضوعی و ترکیبی می خواندم ، به حفظیاتی مانند لغات و املا و تاریخ ادبیات بسیار اهمیت می دادم، برای ارایه و قرابت سعی داشتم تست های کاربردی و متنوعی را بزنم تا به تبحر و سرعت عمل برسم . در شیمی حفظیات رو بسیار تکرار می کردم واز مسایل به صورت متنوع و مختلف تست ِ بسیار میزدم . درس زیست از کتاب درسی به عنوان منبع اصلی استفاده می کردم و در مباحث پیچیده تر و سوال خیز تر که نیاز به دیدگاه باز تری داشت وقت بیشتری می گذاشتم و سعی در ترکیب مطالب داشتم ، و در صورت لزوم از کتاب های تست و کمک اموزشی معرفی شده از جانب مشاورم استفاده می کردم

 • آیا روش های مطالعه ی دروس ( فرایند یادگیری ، قورباغه بندی ، پیتزاها ، swat و...) که در کلاس های مشاوره ارائه میشد را اجرا میکردید؟ نظر شما در مورد این روش ها ؟

بله ، به طور مثال swat برای من در پیدا کردن نقاط قوت و رفع نقاط ضعفم بسیار کاربرد داشت ، یا به طور مثال روش قورباغه بندی باعث شد به خوبی بفهمم چه درسی را چه دفعاتی و در چه زمان هایی مطالعه کنم ، که این روش را تا روز کنکور حفظ کردم و به همان ترتیب ادامه دادم . روش های مطالعه دروسی که در کلاس ارایه می شد به مرور یادگیری و جمع بندی های من کمک بسیاری می کرد.

 • روش مطالعه ی شما در دوران جمع بندی خرداد چگونه بود؟ آیا D.N در این دوران کاربردی داشت؟

نوشتن و داشتن D.N ها بسیار کاربردی بود و برای من باعث یادگیری بیشتر و در مواقع لازم برای دوره و یاد آوری سریع و کامل بسیار کاربرد داشت ، به علاوه وقت بسیار کمی برای یادآوری از من می گرفت اما به کمک آن بسیاری از مطالب یاد آوری می شد.

 • تا به حال از درس خواندن خسته شده بودید یا نه؟ لطفا چند راهکار برای افزایش انگیزه درس خواندن به داوطلبان پیشنهاد کنید.

فضای کنکور و حجم زیاد درسی  مطمئنا در بعضی مواقع خسته کننده بود  ، اما با گذاشتن هدف های کوچک و‌ کوتاه مدت یا ساختن فضای سالم‌ رقابتی با دوستانم ، سعی در تغییر روند مطالعاتی ام می کردم  ، صحبت ها ، تشویق ها  و حمایت های مشاورم نیز در تغییر شرایط ، بسیار تاثیر گذار و کمک کننده بود. 

 • چند ساعت از هفته را به تفریح اختصاص داده بودید؟

چند ساعتی را در اواخر هفته به تفریح و گذراندن وقت با خانواده و دوستانم اختصاص می دادم که سبب افزایش انرژی و تمرکز برای شروع هفته جدید و برنامه جدید می شد

 • بزرگترین اشتباهی که در این سال مرتکب شدید چه بود؟

 

 • برای افزایش آمادگی ذهنی و روحی در روز کنکور چه سفارش‌ هایی دارید؟

توکل و سپردن نتیجه به خداوند ، باعث قوت قلب و اعتماد به نفس من می شد ، از این که بپذیرم تلاشم را در حد خود کرده ام و نتیجه را باید به خدا سپرد .

 • توصیه شما به کسانی که اول مسیر کنکور هستند چیست؟

مسیر را به دقت و با تفکر بسیار انتخاب کنید ، چرا که گرفتن تصمیمی اشتباه در حساس ترین سال تحصیلی ، موجب بی ثمر ماندن تلاش هایتان می شود. مسیر را دقیق و کامل طی کنید و  این انرژی و مسئولیت پذیری را تا انتها حفظ کنید ، و هیچ کاری را هر چند کوچک به بهانه خواندن و انجام آن در زمان دیگری به تعویق و پشت گوش نیندازید.

 • مهمترين نکته اي که باعث موفقيت شما شد ، چه بود؟

انتخاب مسیر درست و برنامه مطالعاتی  دقیق مهندس ذوالفقاریه، به علاوه  استمرار در رفع نقاط ضعف و تقویت بیشتر نقاط قوت.

 

شاید وظیفه ی ما پررنگ کردن نشانه ای باشد...