[] [] [] [] [] [] [] [] []

گفتگو با مریم پایره/پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

 •   لطفا خودتان را به طور کامل معرفی کنید.

مریم پایره از کرج رتبه ی 1554 منطقه دو

 • رتبه ی کنکور شما؟!

1554 منطقه2 و3204 کشوری

 • در کدام رشته و کدام دانشگاه قبول شده اید؟ این رشته انتخاب چندم شما در فرایند انتخاب رشته بود؟ (چرا این رشته و این دانشگاه؟ هدفتان از اول این بود؟ انتخاب رشته به شما کمک کرد؟)

                  رشته ی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زنجان             

  انتخاب نهم من بود ، هدف من از اول رشته ی پزشکی بود ولی مسلما دانشگاه های دیگری مد نظرم بودند اما در انتخاب رشته اولویت من با رشته ی پزشکی بود نه شهر و دانشگاه.

 • از چه زمانی مطالعه ی جدی را برای کنکور شروع کردید؟

از یک هفته بعد از امتحان نهایی سوم دبیرستان

 • آیا در آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ نظر شما در مورد تاثیر این آزمون ها در پیشرفت یک داوطلب کنکوری چیست؟ (آیا تاثیری دارد یا...)

بله از دوم دبیرستان شرکت میکردم که معمولا به صورت کاملا نامتناسب هر بار یک درس را بسیار بالا و درسی دیگر را بسیار پایین میزدم و بی دقتی های بسیار بسیار زیادی داشتم و همچنین در ابتدا مشکل زمان قابل توجهی داشتم  که به مرور همه ی این مشکلات اصلاح شدند به ویژه با تفسیر آزمونها که به توصیه ی جناب مهندس ذوالفقاریه در فاصله ی 4-5 ماه مانده به کنکور به برنامه ی آزمونها اضافه کردم واقعا تاثیر جدی ای در نحوه ی آزمون دهی من ایجاد کرد و فوق العاده زیاد تعداد غلط های من در اثر بی دقتی را کاهش داد.

 • نظر شما در مورد کلاس های کنکور چیست؟(اگر فقط با برنامه ی مشاور پیش می رفتید بهتر نبود؟)

به نظر من تاثیر کلاسهای کنکور بیشتر از خود درس روی اعتماد به نفس است که افراد ازین نظر 2 دسته اند یا خودشان اعتماد قوی ای به تواناییهای خودشان دارند و یا اینکه با نرفتن کلاس احساس می کنند از رقبای خود عقب مانده اند و نرفتن کلاس باعث قبول نشدن آنها می شود( حتی ممکن است توانایی های درسی بالاتری از دوستان خود داشته باشند) که برای این افراد کلاس کنکور حداقل در درسی که درصد پایینتری دارند میتواند کمک کننده باشد بالاخص در نحوه ی تفکر آنها و انگیزه ی آنها برای بهتر تلاش کردن، اما افراد دسته ی اول بهتر است وقتشان را با رفت و آمد و ازین آموزشگاه به آن آموزشگاه رفتن ها نگیرند.

  توصیه ی من این است که اگر قرار است با نرفتن کلاس احساس ضعف کنند و آن مانع خوب درس خواندن آنها یا ترس از تست زنی در آنها شوند و یا اینکه علی رغم اعتماد به نفس بالا و تلاش زیاد و تست زنی های مکرر نتواند درصد مطلوب در یک درس را بدست بیاورد طی مشورت با مشاور خود باتوجه به شرایط و تواناییهای خود استاد مربوطه را انتخاب کرده و مشکلات درسی خود را هرچه سریعتر برطرف کند.

 • آیا معلم خصوصی داشتید یا به آموزشگاه خصوصی می رفتید؟

خیر چون در این صورت فقط وضعیت درسی خودم را می دیدم و ممکن بود مغرور شوم و فکر کنم از همه بهتر درس را بلدم در صورتی که در کلاس عمومی تعداد زیادی دانش آموز مستعد وجود دارد که رقابت با آنها برای پاسخگویی دقیق تر و سریعتر به معلم شوق بیشتری برای تلاش کردن در منزل ایجاد میکرد ولی اگر کسی تنها در یک مبحث مشکل دارد و برایش خوب جا نیفتاده کلاس خصوصی می تواند گزینه ی مناسبی باشد.

 

 • دوره‌ ی پیش‌ دانشگاهی (سال چهارم) را به شکل حضوری گذراندید یا غیرحضوری؟ آیا هنوز هم این تصمیمتان را درست می‌ دانید؟

غیر حضوری ، بله به نظر کار درستی انجام دادم.

 • آیا درسی بوده که شما با آن مشکل داشته باشید و بعد بتوانید با انتخاب روش درست برای خودتان ، چالشتان را با آن درس حل کنید؟

خیر.

 • آیا درسی بود که جزو نقاط قوت همیشگی تان در آزمون ها باشد؟ روش مطالعه تان برای آن درس چه بود؟

ریاضی از ابتدا نقطه ی قوت من بود آن هم بیشتر به دلیل علاقه ی من به این درس بود که حل کردن تمریناتش به شدت سرحالم می کرد هر زمانی که خسته می شدم برای تفریح و تنوع تست ریاضی حل میکردم علاوه بر این هر سوال را سعی میکردم از چندین راه حل کنم که خودم به کوتاهترین و دقیق ترین راه برای حل این قبیل سوال ها برسم.

 • ساعت مطالعه و آهنگ تغییر آن در سال کنکور چگونه بود؟ آیا سفارشی برای آن دارید؟

به طور میانگین هفته ای 60-65 ساعت مطالعه میکردم که از بهمن ماه حدودا به 70ساعت رسید و تا کنکور ادامه پیدا کرد.

به نظرم ساعت مطلوب مطالعاتی برای هر فرد با توجه به شخصیت ، شرایط خانوادگی، ساعت های کلاس رفتن، حتی جنسیت متفاوت است و مقایسه ی ساعت مطالعاتی افراد با هم کار درستی نیست و نمی تواند معیار مناسبی باشد.

 • در سال کنکور، درس‌ خواندن به‌ تنهایی را ترجیح می‌ دادید یا به‌ همراه دوست و هم‌ کلاسی‌ ها؟ چرا؟

معمولا به تنهایی درس می خواندم چون درس خواندن با دوست هم استرس برایم ایجاد می کرد و هم احساس میکردم که وقت گیری زیادی دارد.

 

 • اگر قرار بود دوباره کنکور بدهید، در برنامه‌ ی سال کنکور یا حتی سال‌ های قبل‌ تر، چه تغییراتی به وجود می‌ آوردید؟

من تا سال پیش دانشگاهی رشته ی ریاضی بودم و مطالعه ی زیادی از زیست شناسی که مهم ترین درس تجربی است نداشتم اگر بر میگشتم و یا اگر زمان بیشتری داشتم زیست را بیشتر میخواندم.

 • اگر فارغ التحصیل بودی: (رتبه سال قبل؟ دلیل موفقیت امسال؟ توصیه به فارغ التحصیلانی که می خواهند دوباره در آزمون شرکت کنند؟)

نبودم.

 • نظر شما در مورد کلاس های مشاوره ی مهندس ذوالفقاریه چیست؟

به هرحال هرکس در سال کنکور نیاز به مشورت با فردی دارد که آینده ی مسیری که طی می کند را دیده باشد و تجربه ی زیادی در این راه داشته باشد علاوه بر این در این سال در زمانهای مختلفی دانش آموز دچار استرسهای خاص خود یاس و ناامیدی و کاهش انگیزه می شود و اگر راهنمای درستی نداشته باشد می تواند منجر به عدم نتیجه گیری شود، تنها راهنمای من در سال پیش دانشگاهی جناب مهندس بودند که هم از نظر درسی و هم از نظر روحی کمکهای بسیار بسیار زیادی به من کردند هم چنین در انتخاب کتابهای مناسب واقعا نقش مهمی داشتند که از ایشان بسیار سپاس گزارم.

 • آیا آزمون هایی که هر هفته در کلاس برگزار می شد برای شما مفید بود؟

به هر حال وجود آزمون و تشویقها یا سرزنش های بعد از آن انگیزه ی بیشتری برای اجرای برنامه های هفتگی ایجاد می کرد.

 • برنامه مهندس ذوالفقاریه را چگونه ارزیابی می کنید؟

برنامه ی سال کنکور من برنامه ی ایشان بود و به نظرم با این برنامه به همان تعداد دفعاتی که می گفتند حتی بیشتر می شد درسها را مرور کرد و رمز اصلی موفقیت در کنکور با توجه به حجم بالا و زمان کم مرور بیشتر مطالب و تسلط هرچه بیشتر  روی آنها بود که با این برنامه از چیزی که خودم فکر میکردم خیلی بیشتر توانستم مرور کنم. البته هر هفته سعی میکردم تا اواسط هفته برنامه را تمام کنم که برنامه ی اکسترا دریافت کنم تا بتوانم جلوتر بیفتم.

 • آیا دفتر برنامه ریزی تاثیری در روند مطالعه ی شما داشت؟ توضیح دهید.

قطعا اهمیت دفتر برنامه ریزی اگر بیشتر از مشاوره نباشد کمتر نیست حتی مشاور و پشتیبان بخش اعظمی از برنامه ریزی و قضاوت در مورد آینده ی دانش آموز را با بررسی دفتر برنامه ریزی انجام می دهد پس مشاوره ی بدون دفتر برنامه ریزی سرشار از خطا خواهد شد که مقصر خود دانش آموز است که در پر کردن آن اهمال کرده یا به اشتباه ساعت مطالعاتی را تخمین زده ، من از سال دوم دبیرستان دفتر برنامه ریزی داشتم و بدون آن احساس سردرگمی میکردم، دفتر برنامه ریزی های مختلفی را پر کردم ولی در نهایت از آذر ماه سال کنکورم با دفتر برنامه ریزی جناب مهندس آشنا شدم و آیتم هایی مزید بر سایر دفاتر برنامه ریزی داشت که آنرا کاربردی تر و جذاب تر کرده بود ، هم چنین پر کردن دفتر برنامه ریزی به خود فرد هم بسیار انگیزه می دهد که مدام ساعت مطالعاتی را افزایش دهد یا حداقل در سطح ثابتی نگه دارد علاوه بر این برای نقد آزمونها که به آن در سوالات قبل اشاره کردم هم بسیار کمک کننده است به عنوان مثال اگر درسی را کم خوانده ودر آزمون هم پایین زده باشیم علت خطاهایمان را راحت تر پیدا می کنیم و کمتر این جمله به ذهنمان می آید که " هرچی میخونم نتیجه نمیگیرم!" چون از ساعت مطالعاتی خود آگاهیم.

 • در دوران نوروز با چه برنامه ای درس خواندید؟ اگر نخواندید چرا؟

در این دوران هم مانند سایر اوقات با برنامه ی مشاورم پیش رفتم البته مختصری بیشتر از برنامه ی داده شده با همانگی ایشان خواندم.

 • روش مطالعه 3 درسی که بیشترین درصد را در آنها کسب کردید را توضیح دهید. (مختصر، هر درسی که دوست دارید و روش خاصی برای آن داشتید را توضیح دهید.)

درس ادبیات را حدودا 84% زدم که به نظرم علتش بیشتر برمی گشت به ضعف من در این درس؛ حدودا تا آزمون آبان ماه ، درصد من در این درس به بالای 25% نمی رسید که آن هم از درس زبان فارسی بود عمدتا (علی رغم تلاش) اما تصمیم گرفتم که انرژی و زمان بیشتری برای برطرف کردن این مشکل صرف کنم ، که برای انتخاب کتابهایی که بتوانند واقعا به من کمک کنند مشورت کردم ، تست زنی ام را خیلی بیشتر کردم و یواش یواش به مرحله ای رسیدم که گزینه ی درست در سوال برایم خودنمایی می کرد چون در اثر تست زنی زیاد اکثر ابیات، قرابت ها و آرایه ها را حفظ شده بودم، زبان فارسی هم که نسبتا از قبل مسلط بودم و به این ترتیب ضغفم در این درس باعث شد به نقطه ی قوتم تبدیل شود. 

 • آیا روش های مطالعه ی دروس ( فرایند یادگیری ، قورباغه بندی ، پیتزاها ، swat و...) که در کلاس های مشاوره ارائه میشد را اجرا میکردید؟ نظر شما در مورد این روش ها ؟

بله، بسیار موثر بودند. یکی از دلایل موفقیتم استفاده از D.N در دوران جمع بندی بود. روش SWAT برای تحلیل آزمون ها اصلی ترین دلیل پیشرفت در تراز آزمون ها و در نتیجه در رتبه ی کنکورم بود. و روش پیتزاها هم برای تمامی دروس موثر و عالی بود.

 • روش مطالعه ی شما در دوران جمع بندی خرداد چگونه بود؟ آیا D.N در این دوران کاربردی داشت؟

بیشتر زمانم را صرف تست زنی می کردم و صرفا در مواردی که ایراد داشتم و نیاز به مرور داشت به خلاصه هایم و حاشیه نویسی هایی که انجام داده بودم مراجعه می کردم.

 • تا به حال از درس خواندن خسته شده بودید یا نه؟ لطفا چند راهکار برای افزایش انگیزه درس خواندن به داوطلبان پیشنهاد کنید.

بله تا جایی که در خاطرم هست حدودا شهریور ماه ، بهمن ماه و هفته ی آخر قبل از کنکور احساس خستگی می کردم ، شهریور ماه 4 روز مسافرت رفتم، بهمن ماه با جناب مهندس در این باره صحبت کردم که با صحبتهای انگیزشی ایشان انرژی دوباره گرفتم و بدون استراحت ادامه دادم، هفته ی آخر هم شبها زود می خوابیدم و کمتر درس می خواندم ، پیاده روی میکردم و تفریحی درس می خواندم.

به نظرم مهم ترین راهکار فکر کردن به انتهای راه و هدف است ، یک سال تلاش بی وقفه در عوض یک عمر شغلی که از روی اجبارانتخاب نشده و لذت بردن از آن.

دومین راهکاری که پیشنهاد می کنم این است که تا جایی که می شود سعی کنند درباره درسشان خیلی با دیگران صحبت نکنند به خصوص دوستان و همکلاسی ها، بعضی ها به غلط رتبه های تخمینی آزمونشان را خیلی بهتر از چیزی که در واقع هست بیان می کنند و شما می بینید که تلاشتان بیشتر از آن فرد هست ولی رتبه ی او بهتر شده و این ناخود آگاه روحیه ی شما را ضعیف می کند این اتفاقی بود که برای خودم در بعد از عید افتاد و چون می دیدم فرصت جبران هم ندارم اعتماد به نفسم بسیار کم شد که باز صحبتها و مشاوره ها به دادم رسیدند و شرایط کمی بهتر شد.

و سومین راه به نظرم این است که وقتی این کاهش انگیزه و خستگی از درس رخ داد با افرادی که تجربه ای در کنکور ندارند مثل اقوام، دوستان و... مشورت نکنند، وجود مشاور در این مرحله ضروری است و هم چنین ورزشهای منظم به طور ثابت شده ای در این دوران تاثیر دارند. 

 • چند ساعت از هفته را به تفریح اختصاص داده بودید؟

اگر شام و ناهار را تفریح حساب کنیم تقریبا روزی یک ساعت!!!

 • بزرگترین اشتباهی که در این سال مرتکب شدید چه بود؟

اگر از رشته ی تجربی کنکور می دادم به نظرم فرصت بیشتری برای زیست خواندن داشتم و نتیجه ی بهتری می گرفتم، ولی چون من فقط سال پیش دانشگاهی زیست خواندم تسلط کمتری از دوستانم روی زیست داشتم.   

 • برای افزایش آمادگی ذهنی و روحی در روز کنکور چه سفارش‌ هایی دارید؟

سال کنکور باید جوری درس خواند که اگر بعد از کنکور پرسیدند" باز سال بعد کنکور میدی یا نه؟ " بتوان گفت که " تمام تلاشمو امسال انجام دادم و اگر بمونم کار بیشتری انجام نمیدم" ، با این دید روز کنکور هم با خیال راحت سر جلسه می روید و به خدا می سپارید که هرچه به صلاح است برایتان اتفاق بیفتد. ضمنا حتما حتما حتما هم به توصیه های عالی روز قبل کنکور و روز کنکور آقای ذوالفقاریه عمل کنید واقعا عالی ست.

 

 

 • توصیه شما به کسانی که اول مسیر کنکور هستند چیست؟

حتما از همین اول هدفشان را مشخص کنند و برای رسیدن به آن تلاش کنند و مطمئن باشند می توانند به هدفشان برسند فقط با پشتکار و تلاش.

 • مهمترين نکته اي که باعث موفقيت شما شد ، چه بود ؟

من همیشه در نظر داشتم که حالا که پدر و مادرم 18 سال برایم شبانه روز زحمت کشیده اند و با کلی امید من را تا جلسه ی کنکور همراهی خواهند کرد بعد از کنکور شرمنده اشان نباشم ... همین...

 

شاید وظیفه ی ما پررنگ کردن نشانه ای باشد...