[] [] [] [] [] [] [] [] []

گفتگو با علیرضا یارمحمدی/مهندسی عمران دانشگاه تبریز

 • لطفا خودتان را به طور کامل معرفی کنید.

علیرضا یارمحمدی رشته ی ریاضی بودم منطقه ی 2

 • در کدام رشته و کدام دانشگاه قبول شده اید؟ این رشته انتخاب چندم شما در فرایند انتخاب رشته بود؟

در رشته مهندسی عمران دانشگاه تبریز که اولویت ۳۲ در انتخاب رشته ام بود قبول شدم.(من هدفم رشته مهندسی عمران در یکی از دانشگاه های معتبر کشور بود ک خوشبختانه با یک انتخاب رشته خوب توسط مهندس ذوالفقاریه تونستم ب هدفم برسم)

 • از چه زمانی مطالعه ی جدی را برای کنکور شروع کردید؟

من از اول تابستون درس خوندن برای کنکور رو شروع کردم اما نه به طور جدی...به طور جدی تقریبا از مهر ماه بود که با شروع مدرسه ساعت مطالعاتیم رو بالا بردم.

 • آیا در آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ نظر شما در مورد تاثیر این آزمون ها در پیشرفت یک داوطلب کنکوری چیست؟ (آیا تاثیری دارد یا...)

در آزمون های آزمایشی گزینه۲ شرکت میکردم(اما توصیه مشاورم آزمون های قلم چی و سنجش بود اما چون من پیش ثبت نام کرده بودم دیگه کاری از دستم بر نمیومد)...آزمونا واقعا مفید هستن و شما اون بودجه درسی رو که مطالعه کردین خودتونو توش میسنجین که ببینید به قول معروف چند مرده حلاجید.

 • نظر شما در مورد کلاس های کنکور چیست؟(اگر فقط با برنامه ی مشاور پیش می رفتید بهتر نبود؟)

به نظر من کلاس کنکور برای دروس تخصصی اگر با اساتید مناسب باشه خیلی میتونه کمک کنه و در کنارش برای مرور این درس ها و خوندن درس های عمومی که نقطه عطف ما تو کنکور هستن برنامه مشاور میتونه، بهترین کمک باشه و مشاور علاوه بر برنامه درسی به نظرم با روحیه دادن به دانش آموز کنکوری که با کوچکترین نا امیدی میدونو خالی میکنه کمک بزرگی میکنه‌ .

 • آیا معلم خصوصی داشتید یا به آموزشگاه خصوصی می رفتید؟

من دروس تخصصی رو در یک آموزشگاه کنکور ب همراه مشاوره برداشتم.

 • دوره‌ ی پیش‌ دانشگاهی (سال چهارم) را به شکل حضوری گذراندید یا غیرحضوری؟ آیا هنوز هم این تصمیمتان را درست می‌ دانید؟

دوره پیش دانشگاهی رو به صورت حضوری گذراندم و معتقدم که یکی از درست ترین تصمیم های زندگیمو گرفتم.

 • آیا درسی بوده که شما با آن مشکل داشته باشید و بعد بتوانید با انتخاب روش درست برای خودتان ، چالشتان را با آن درس حل کنید؟

بله درس ادبیات و عربی که با راهنمایی های مهندس ذوالفقاریه تونستم خودمو تو این درسا پیدا کنم و درصدای خوبی رو تو کنکور بزنم...مخصوصا تو درس ادبیات و قسمت حفظ لغت و تاریخ ادبیات که با روش پیتزا مهندس ذوالفقاریه هر ۶ تا تست رو تونستم بزنم.

 • آیا درسی بود که جزو نقاط قوت همیشگی تان در آزمون ها باشد؟ روش مطالعه تان برای آن درس چه بود؟

درس دیفرانسیل نقطه قوت من بود و این هم فقط فقط به خاطر استاد آریان حیدری و روش تدریسشون بود و با خوندن جزوه های ایشون آزمون هارو واقعا ترکوندم.

 • ساعت مطالعه و آهنگ تغییر آن در سال کنکور چگونه بود؟ آیا سفارشی برای آن دارید؟

ساعت مطالعاتی من در تابستان روزی حدود ۳ساعت بود ک این ساعت در ۶ ماهه دوم سال ب ۷تا۸ ساعت رسید و در ایام جمع بندی عید و بعد از آن هم حدود ۱۰ ساعت. توصیه به کنکوری ها این است که از ابتدای سال با روزی ۱۰ ساعت شروع نکنند چون که بعد از مدت کوتاهی خسته میشوند و پروسه کنکور را به طور کل کنار میگذارند.

 • در سال کنکور، درس‌ خواندن به‌ تنهایی را ترجیح می‌ دادید یا به‌ همراه دوست و هم‌ کلاسی‌ ها؟ چرا؟

من در سال کنکور اکثر روزها در کتاب خانه با دوست هایم درس میخواندم چون اگر ایراد و اشکالی بود با هم فکری هم حلش میکردیم و دلیل دیگر این بود وقتی با هم بودیم از درس خواندن خسته نمیشدیم و ساعت مطالعاتی افزایش میافت و چون اکثرا خانواده ها از قشر متوسط جامعه هستند و توانایی مالی آنچنانی ندارند ما کتاب ها را شریکی میخریدیم و استفاده میکردیم‌ .

 • اگر قرار بود دوباره کنکور بدهید، در برنامه‌ ی سال کنکور یا حتی سال‌ های قبل‌ تر، چه تغییراتی به وجود می‌ آوردید؟

بدون کوچکترین تغییر همین سال کنکور خودم رو ادامه میدادم.

 • اگر فارغ التحصیل بودی: (رتبه سال قبل؟ دلیل موفقیت امسال؟ توصیه به فارغ التحصیلانی که می خواهند دوباره در آزمون شرکت کنند؟)
 • نظر شما در مورد کلاس های مشاوره ی مهندس ذوالفقاریه چیست؟

استاد ذوالفقاریه چون چندین ساله در این کار هستند و بر خلاف سایر دوستان مطالعه در این زمینه دارند کلاس های مشاورشون کمک شایانی به دانش آموز میکنه و برنامه ای که ایشون میدن متناسب با سطح تمامی بچه های کلاسه و بچه هایی که سطح بالاتری دارند میتونند برنامه تکمیلی رو اجرا کنند.

 • آیا آزمون هایی که هر هفته در کلاس برگزار می شد برای شما مفید بود؟

آزمون هایی هم که هر هفته سر کلاس گرفته میشد مشخص میکرد که شما با چه کیفیتی برنامه رو پیش بردید و نقاط ضعف و قوتتون کجاست و با توجه به همین آزمون ها استاد به شما برنامه میداد و با توجه به عقب موندگی های که داشتید برنامه عید و جمع بندی شما داده میشه که اگر اون برنامرو درست اجرا کنید شما قطعا جز رتبه های زیر ۵۰۰۰ کنکور سراسری هستید.

 • برنامه مهندس ذوالفقاریه را چگونه ارزیابی می کنید؟

همونطور که گفتم خیلی خیلی حرفه ای و مفید هستند.

 • آیا دفتر برنامه ریزی تاثیری در روند مطالعه ی شما داشت؟ توضیح دهید.

دفتر مشاوره ای که به قلم خود استاد نوشته شده به شما کمک میکنه تا ساعت های مطالعاتی و تایم های هدر رفته و رژیم غذایی تون رو کاملا کنترل کنید و زیر نظر داشته باشید و مصاحبه هایی هم تو این کتاب هست از افراد بزرگ که نشون میده هیچ کدوم یک شبه ره صد ساله رو نرفتن و همه ما برای موفقیت باید سخت تلاش کنیم و ناامید نشیم.

 • در دوران نوروز با چه برنامه ای درس خواندید؟ اگر نخواندید چرا؟

با برنامه مهندس ذوالفقاریه.

 • روش مطالعه 3 درسی که بیشترین درصد را در آنها کسب کردید را توضیح دهید. (مختصر، هر درسی که دوست دارید و روش خاصی برای آن داشتید را توضیح دهید.)

من تو سه درس عمومی تونستم بالا ترین درصد هامو کسب کنم(ادبیات،دینی و زبان)...روش مطالعه در درس دینی و زندگی با کتابی که مهندس ذوالفقاریه معرفی کردند بود که من یک دور پیام آیات و متن درس رو به دقت میخوندم و تست های تالیفی رو میزدم و کنار تست هایی که توشون مشکل داشتم علامت میزدم و بعد در دوران جمعبندی تست های آزمایشی و سراسری رو میزدم به همراه اون تست های علامت دار.اما در درس ادبیات من با توجه به پتانسیل خودم زبان فارسی رو از پروسه کنکورم حذف کردم و روی ۸۰ درصد باقی مونده تمرکز کردم و از منبعی که مهندس ذوالفقاریه معرفی کردند در این درس استفاده کردم . برای قرابت معنایی با سهم ۳۶ درصد توی کنکور وقت زیادی گذاشتم و اینطوری خوندنش که اول تست هارو میزدم و بعد پاسخ نامه رو به دقت میخوندم و برای تاریخ ادبیات و لغت هم که از روش پیتزا استفاده میکردم.

 • آیا روش های مطالعه ی دروس ( فرایند یادگیری ، قورباغه بندی ، پیتزاها ، swat و...) که در کلاس های مشاوره ارائه میشد را اجرا میکردید؟ نظر شما در مورد این روش ها ؟

اگر درست و حرفه ای اجرا شود بله بسیار مفید است،اما متاسفانه من کمی در اجرای این روشها بی نظمی می کردم که اگر این اتفاق نمی افتاد قطعا نتیجه ی بهتری میگرفتم.

 • روش مطالعه ی شما در دوران جمع بندی خرداد چگونه بود؟ آیا D.N در این دوران کاربردی داشت؟

از روش های که سر کلاس مشاوره یاد داده میشد من از روش برنامه ریزی قورباغه  و تحلیل آزمون   swatو حفظ لغت پیتزا استفاده کردم که هر سه روش نقش به سزایی در موفقیت من داشتند‌ .

 • تا به حال از درس خواندن خسته شده بودید یا نه؟ لطفا چند راهکار برای افزایش انگیزه درس خواندن به داوطلبان پیشنهاد کنید.

مختصر بگویم که اگر در دوران جمعبندی خرداد DNنداشته باشید بیچاره میشوید علی الخصوص در دروس عمومی‌ چون دیگر وقتی برای خواندن دوباره‌ تمام مطالب نیست و داشتن چکیده از نان شب هم واجب تر است.

 • چند ساعت از هفته را به استراحت اختصاص میدهید؟

بعد ازظهر ها رو از ساعت ۷تا ۹ با دوستان بیرون میرفتیم و تفریح میکردیم.

 • آیا تا به حال از درس خواندن خسته شده اید؟

من بارها از درس خواندن خسته شدم اما من چاره ای به جز درس خواندن برای موفقیت نداشتم... من در ماه اسفند مجبور شدم سرکار بروم و از صبح تا ۱۲شب سر کار بودم و وقتی برای درس خواندن نداشتم اما ناامید نشدم و در دوران جمع بندی خودم را رساندم.

 • بزرگترین اشتباهی که در این سال مرتکب شدید چه بود؟

بزرگترین اشتباهم ثبت نام کلاس شیمی بود.

 • برای افزایش آمادگی ذهنی و روحی در روز کنکور چه سفارش‌ هایی دارید؟

برای افزایش روحیه قبل از کنکور حتما آهنگlose your selfرو گوش بدید.

 • توصیه شما به کسانی که اول مسیر کنکور هستند چیست؟

به دوستانی که اول راه هستند بگم که یا امسال تلاش می کنی و میتونی موفق بشی یا در آینده حسرت تلاش نکردن این روزهاتو میخوری.

 • مهمترين نکته اي که باعث موفقيت شما شد ، چه بود؟

ایمان به خودم مهم ترین رمز موفقیتم بود‌ .

 

حرف آخر :

در آخرم جا داره تشکر کنم از استاد ذوالفقاریه عزیز که بدون این عزیز شاید طی کردن این راه ممکن نبود.