[] [] [] [] [] [] [] [] []

گفتگو با زهرا بهمنی/روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی

 • لطفا خودتان را به طور کامل معرفی کنید.

زهرا بهمنی از اسلامشهر رتبه ی 300 منطقه دو

 • رتبه ی کنکور (کشوری و در سهمیه) و درصدهای شما چگونه بود؟

300 منطقه دو                  948 کشوری

ادبیات: 4/41                            عربی: 76                                      فرهنگ و معارف اسلامی: 7/66                      زبان خارجه: 7/42           

آمار و ریاضی: 15                  اقتصاد: 60                                ادبیات تخصصی: 5/34                                          عربی تخصصی:80

تاریخ و جغرافیا: 50            علوم اجتماعی: 60                فلسفه و منطق: 7/38                                        روان شناسی: 4/78

 • در کدام رشته و کدام دانشگاه قبول شده اید؟ این رشته انتخاب چندم شما در فرایند انتخاب رشته بود؟ (چرا این رشته و این دانشگاه؟ هدفتان از اول این بود؟ انتخاب رشته به شما کمک کرد؟)

روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی قبول شده ام. انتخاب اولم بود.

ابتدا هدفم دانشگاه شهید بهشتی بود ولی در طول فرایند انتخاب رشته با راهنمایی مهندس ذوالفقاریه علامه را انتخاب کردم.

 • از چه زمانی مطالعه ی جدی را برای کنکور شروع کردید؟

از تابستان سال کنکور البته به طور جدی تر از مهر ماه.

 • آیا در آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ نظر شما در مورد تاثیر این آزمون ها در پیشرفت یک داوطلب کنکوری چیست؟ (آیا تاثیری دارد یا...)

بله در آزمون های گاج و 4 آزمون جامع سنجش شرکت کردم ولی به نظرم آزمون های کلاس مشاوره مهندس ذوالفقاریه و سنجش کافی است و نیازی به شرکت در آزمونهای آزمایشی دیگر نیست زیرا به علت سخت تر بودن از کنکور ممکن است داوطلبان را نا امید کند و هیچ شباهتی هم به کنکور ندارند.

 • نظر شما در مورد کلاس های کنکور چیست؟(اگر فقط با برنامه ی مشاور پیش می رفتید بهتر نبود؟)

بزرگترین تجربه ای که در سال کنکور کسب کردم این بود که هیچ نیازی به کلاس های کنکور نداشتم و اگر فقط مشاوره و عربی می رفتم کافی بود و همین رتبه و چه بسا بهتر از این رتبه را می آوردم و یقین دارم اگر همه ی کلاس ها به جز مشاوره را می رفتم مطميناً این رتبه را نمی آوردم و این حرف، حرف دوست های تجربی و ریاضی که در کلاس مشاوره امسال شرکت کردند هم بود، که فقط کلاس مشاوره کافیست...!!!

 • آیا معلم خصوصی داشتید یا به آموزشگاه خصوصی می رفتید؟

معلم خصوصی نداشتم ولی در 5 درس (ریاضی-عربی-روان شناسی-فلسفه و منطق – مشاوره) کلاس می رفتم.

 • دوره‌ ی پیش‌ دانشگاهی (سال چهارم) را به شکل حضوری گذراندید یا غیرحضوری؟ آیا هنوز هم این تصمیمتان را درست می‌ دانید؟

متأسفانه به صورت حضوری ، البته اوایل سال تصمیم گرفتم که غیر حضوری بخوانم که خانواده خیلی موافق نبودند و کمی دردسر داشت به همین دلیل پشیمان شدم و به نظرم غیر حضوری خیلی بهتر است چون امسال مدرسه و معلم ها و معاون خیلی اذیتم کردند، به دلیل غیبت های طولانی و نخواندن درس مدرسه.

 • آیا درسی بوده که شما با آن مشکل داشته باشید و بعد بتوانید با انتخاب روش درست برای خودتان ، چالشتان را با آن درس حل کنید؟

با درس ادبیات تخصصی بخش عروض مشکل داشتم و به دلیل اینکه معلم خوبی در مدرسه و استاد ماهری در آموزشگاه نداشتم مجبور شدم از 5 سوال عروض بگذرم و فقط سوال قافیه را کار کنم که البته متاسفانه درصد خوبی در این درس نیاوردم.

 • آیا درسی بود که جزو نقاط قوت همیشگی تان در آزمون ها باشد؟ روش مطالعه تان برای آن درس چه بود؟

درس عربی و دینی، درس عربی کلاس می رفتم که واقعا استاد نمونه ای داشتم و با روش ایشون درس می خواندم ودرس دینی را با روش و کتابی که مهندس ذوالفقاریه در کلاس گفتند می خواندم.

 • ساعت مطالعه و آهنگ تغییر آن در سال کنکور چگونه بود؟ آیا سفارشی برای آن دارید؟

در تابستان میانگین روزی 3 ساعت و ایام مدرسه تا عید تقریبا میانگین روزی 8 ساعت و در ایام عید میانگین 12 ساعت و بعد عید هم میانگین 8 الی 10 ساعت ، به نظر خودم ساعت مطالعه ام منظم نبود و بهتر این است که داوطلب تا عید میانگین روزی 7 الی 8 ساعت و بعد از عید هم 10 الی 12 ساعت درس بخواند.

 • در سال کنکور، درس‌ خواندن به‌ تنهایی را ترجیح می‌ دادید یا به‌ همراه دوست و هم‌ کلاسی‌ ها؟ چرا؟

درس خواندن به تنهایی را ترجیح می دهم اما در بعضی از درس ها مثل ریاضی با دوست صمیمی ام میخواندم و یکی از عوامل موفقیت من و دوستم در سال کنکور، بودن در کنار همدیگر بود؛ چون بینمون رقابت سالمی بود و خیلی برای همدیگرتأثیرگذار بودیم.

 • اگر قرار بود دوباره کنکور بدهید، در برنامه‌ ی سال کنکور یا حتی سال‌ های قبل‌ تر، چه تغییراتی به وجود می‌ آوردید؟

حتما برنامه ی زیستی ام را تنظیم می کردم چون واقعا امسال از لحاظ زیستی یعنی زمان خواب ، خوراک و تفریح هیچ برنامه ی دقیقی نداشتم و همچنین اگر قرار بود دوباره کنکور بدهم هیچ کلاسی به جز مشاوره و عربی نمی رفتم.

 • اگر فارغ التحصیل بودی: (رتبه سال قبل؟ دلیل موفقیت امسال؟ توصیه به فارغ التحصیلانی که می خواهند دوباره در آزمون شرکت کنند؟)

نبودم.

 • نظر شما در مورد کلاس های مشاوره ی مهندس ذوالفقاریه چیست؟

تأثیرگذارترین و بهترین کلاس در سال کنکور و مهمترین عامل موفقیتم ، به طور کلی مهندس ذوالفقاریه فوق العاده هستند و کارشون حرف نداره...!

 • آیا آزمون هایی که هر هفته در کلاس برگزار می شد برای شما مفید بود؟

بله خیلی زیاد.

 • برنامه مهندس ذوالفقاریه را چگونه ارزیابی می کنید؟

از همه نظر سنجیده و عالی.

 • آیا دفتر برنامه ریزی تاثیری در روند مطالعه ی شما داشت؟ توضیح دهید.

بله بسیار زیاد، طرح دفتر و مقاله های آن و کلیت دفتر را دوست داشتم و همینطور نوشتن ساعات مطالعاتی ام در طول روز به من انگیزه ی خیلی زیادی می داد.

 • در دوران نوروز با چه برنامه ای درس خواندید؟ اگر نخواندید چرا؟

با برنامه ی فوق العاده عالی مهندس ذوالفقاریه یعنی همان E-BOOK .

 • روش مطالعه 3 درسی که بیشترین درصد را در آنها کسب کردید را توضیح دهید. (مختصر، هر درسی که دوست دارید و روش خاصی برای آن داشتید را توضیح دهید.)

عربی را به کلاس می رفتم و فقط جزوه ی استادم را می خواندم و روان شناسی کتاب را زیاد خواندم، مخصوصا فصل 2 و 3 که خیلی مهم هستند و با روش فرایند یادگیری خواندم و دینی را هم با روشی که مهندس ذوالفقاریه گفتند خواندم(اول کتاب کنکور + تست تالیفی + کتاب درسی + تست کنکوری ) و همچنین مهمترین عامل موفقیتم در این 3 درس دوران جمع بندی می باشد که با توجه به برنامه ی مهندس ذوالفقاریه برای هر درس خودم در خانه همایش برگزار کردم که خیلی خیلی تأثیرگذار بود.

 • آیا روش های مطالعه ی دروس ( فرایند یادگیری ، قورباغه بندی ، پیتزاها ، swat و...) که در کلاس های مشاوره ارائه میشد را اجرا میکردید؟ نظر شما در مورد این روش ها ؟

بله از همه ی روش ها استفاده کردم و به نظرم مهمترین عامل موفقیتم هستند و خیلی خیلی پرکاربرد هستند،  ولی متاسفانه پیتزاهایم را عید به این ور خوب نخواندم که باعث شد درصد خوبی نیاورم...!

 • روش مطالعه ی شما در دوران جمع بندی خرداد چگونه بود؟ آیا D.N در این دوران کاربردی داشت؟

فقط D.N   میخواندم و بابت این موضوع خیلی خیلی ممنون مهندس هستم! چون در این دوران حجم بالای درس ها و استرس موجود به دلیل نزدیکی به کنکور باعث میشود زمان خیلی کم بیاورید و داشتن خلاصه نکات کمک بسیاری میکند

 • تا به حال از درس خواندن خسته شده بودید یا نه؟ لطفا چند راهکار برای افزایش انگیزه درس خواندن به داوطلبان پیشنهاد کنید.

بله ولی خیلی کم ؛ چون خانواده ام خیلی به من کمک کردند و انگیزه می دادند و همچنین داشتن یک دوست کنکوری عزیز که خیلی به من انگیزه می داد و جفتمون کمتر خسته می شدیم.

 • چند ساعت از هفته را به تفریح اختصاص داده بودید؟

تفریحات من زمان خاصی نداشت هر موقع احساس نیاز به تفریح داشتم، تفریح می کردم ولی به داوطلبان پیشنهاد می کنم که حتما هفته ای چند ساعت را به تفریح اختصاص دهند ؛چون گاهی اوقات آدم خودش متوجه نیست ولی خیلی به تفریح نیاز دارد.

 • بزرگترین اشتباهی که در این سال مرتکب شدید چه بود؟

بزرگترین اشتباهم امسال این بود که فکر می کردم اگر کلاس ها و همایش های زیادی بردم موفق ترم که اصلا این طور نبود و اشتباه فکر می کردم و دقیقا هیچ تأثیری نداشتند.

 • برای افزایش آمادگی ذهنی و روحی در روز کنکور چه سفارش‌ هایی دارید؟

فقط و فقط توکل به خدا و یقین داشته باشیم که خدا در کنارمون هست و اینکه به قول مهندس ذوالفقاریه هر عملی یک عکس العملی دارد و ما حتما عکس العمل تلاش هایمان را می بینیم.

 • توصیه شما به کسانی که اول مسیر کنکور هستند چیست؟

من به دوست های کنکوری پیشنهاد می کنم که حتما امسال با یک هدف بزرگ و واحد پیش بروند و حتما هدف داشته باشند و اینکه امسال تنها سالی است که آنها می توانند آینده ی خوبی را برای خود رقم بزنند ، پس از دستش ندهند و حتما امسال با برنامه ریزی دقیق از درس خواندن لذت ببرند و امسال را به بهترین سال زندگی خود تبدیل کنند و حتما از پدر و مادرتان بخواهید که برایتان دعا کنند چون امسال خیلی به دعای پدر و مادر نیاز دارید و این دعاها در روند موفقیتون خیلی تاثیرگذار است و اینکه کنکور را فیلی برای هوا کردن  ندانند و از امسال و درس خواندن لذت ببرند و بدونند که " مقصد جایی در انتهای مسیر نیست ،مقصد لذت بردن از قدم هایی است که بر میداریم " و حتما حتما کلاس مشاوره را جدی بگیرند و با برنامه درس بخوانند.

 • مهمترين نکته اي که باعث موفقيت شما شد ، چه بود ؟

مهمترین نکته ای که باعث موفقیتم در سال کنکور شد اول از همه حمایت و تشویق های پدر و مادرم بود و دوم کلاس های مشاوره که خیلی بهم انگیزه و انرژی می داد و دیگر اینکه در کنار دوستم حدیثه (رتبه ی1000 انسانی) با عشق درس می خواندیم و عاشق درس خواندن بودیم و باعث شد خیلی خسته نشویم و میدونستیم اگر امسال هدفمون صرفا درس خواندن بدون عشق و علاقه باشد اصلا موفق نمی شویم و مهمتر از همه این که نگاه خدا را در لحظه لحظه ی زندگیم احساس می کردم...!

 

حرف آخر ....

پرواز که کنی به آنجا میرسی که خودت میخواهی....

پرتابت که کنند به آنجایی میرسی که آنها می خواهند...

پس پرواز را بیاموز!!!

پرنده ای که پرواز بلد نیست به پرواز می گوید تقدیر...!

شاید وظیفه ی ما پررنگ کردن نشانه ای باشد...