[] [] [] [] [] [] [] [] []

گفتگو با آیدا صدیقیان/پزشکی علوم پزشکی البرز

 • لطفا خودتان را به طور کامل معرفی کنید.

آیدا صدیقیان از تهران رتبه ی 443 تجربی منطقه  یک

 • رتبه ی کنکور و درصدهای شما چگونه بود؟

رتبه ی 443 در سهمیه

ادبیات :56                                    عربی: 89                                        دینی : 85                                  زبان انگلیسی :76

زمین : 24                                  ریاضی: 71                                      زیست :65                                    فیزیک : 69                        شیمی :42

 • در کدام رشته و کدام دانشگاه قبول شده اید؟ این رشته انتخاب چندم شما در فرایند انتخاب رشته بود؟ (چرا این رشته و این دانشگاه؟ هدفتان از اول این بود؟ انتخاب رشته به شما کمک کرد؟)

پزشکی  علوم پزشکی البرز ، انتخاب هفتمم بود.

البته طبیعتا هدفم پزشکی علوم پزشکی تهران بود اما با توجه به رتبه ام یا باید از رشته و یا از دانشگاه صرف نظر میکردم که ترجیح دادم دانشگاه را قربانی کنم.

 • از چه زمانی مطالعه ی جدی را برای کنکور شروع کردید؟

من همیشه مطالعه داشتم حتی شده رمان یا مجله ، کلا خواندن را دوست دارم اما اینقدر منظم و اصولی فقط دوره ی پیش دانشگاهی درس خواندم ، البته در طول دبیرستان هم هیچ کوتاهی نکرده بودم.

 • آیا در آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ نظر شما در مورد تاثیر این آزمون ها در پیشرفت یک داوطلب کنکوری چیست؟ (آیا تاثیری دارد یا...)

من آزمون های قلمچی را شرکت می کردم که به نظرم هم تاثیر مثبت داشت هم منفی.

مثبت به این خاطر که جایگاه خود را در عرصه ی رقابت می شناسیم و شاید منفی به این دلیل که وقتی می بینیم خیلی با هدفمان فاصله داریم سرد بشویم که همین بدترین اتفاق برای یک کنکوری است.

بعد از عید هم آزمون های سنجش را شرکت کردم که از لحاظ تیپ سئوالها خیلی شبیه کنکور بود ودر تخمین درصد کمک می کرد ، البته به نظرم رتبه های خیلی ایده آل تر بود از رتبه ی نهایی .

 • نظر شما در مورد کلاس های کنکور چیست؟(اگر فقط با برنامه ی مشاور پیش می رفتید بهتر نبود؟)

به نظرم کلاس لازم است و خب به هر حال جاهایی تناقض بین برنامه ی استاد و مشاور پیش می آید و من تصمیم گرفتم جوری برنامه بریزم که هیچ کدام را ازدست ندهم و دستورات هر دو را کاملا تا حد توانم انجام بدهم.

 • آیا معلم خصوصی داشتید یا به آموزشگاه خصوصی می رفتید؟

من با مدرسه پیش می رفتم و البته کلاس فوق العاده داشتیم  که بیشتر از ساعات مصوبه هم ارائه می شد.

 • دوره‌ ی پیش‌ دانشگاهی (سال چهارم) را به شکل حضوری گذراندید یا غیرحضوری؟ آیا هنوز هم این تصمیمتان را درست می‌ دانید؟

حضوری / صد در صد موافقم.

 • آیا درسی بوده که شما با آن مشکل داشته باشید و بعد بتوانید با انتخاب روش درست برای خودتان ، چالشتان را با آن درس حل کنید؟

من از بچگی با درس دینی مشکل داشتم ولی سال کنکور خودم را مجبور کردم که حسابی بخونم و خب درصد قابل قبولی هم زدم.

 • آیا درسی بود که جزو نقاط قوت همیشگی تان در آزمون ها باشد؟ روش مطالعه تان برای آن درس چه بود؟

البته من سال پیش دانشگاهی از رشته ی ریاضی به تجربی تغییر رشته دادم و خب خواندن درس زیست به شدت برایم سخت بود چون زیست را مانند دینی یا تاریخ ادبیات می خواندم و با اینکه فکر میکردم یاد گرفته ام درصدهای واقعا بدی داشتم ، ولی خب بعد از یه مدت و با امتحان مدل های مختلف بالاخره قلق خواندن زیست هم دستم آمد و خداروشکر که درصدهام بالا رفت.

فیزیک : من عاشق فیزیک هستم و سر کلاس خیلی با دقت به درس گوش می دادم به طوری که تمام قواعد را حتی فرمول ها را سر کلاس یاد می گرفتم و در خانه تست های مبحث را در یک یا دو روز می زدم و درساعت نشست مطالعاتی بعد درس را دوباره می خواندم و اگر چیزی به ذهنم می رسید که ممکن بود از یادم برود در جزوه می نوشتم،سر کلاس هم دائم نت برداری می کردم و اگر در مبحثی در حین تست زدن به مشکل  میخوردم همان مبحثش را همان لحظه دوباره می خواندم و بعد پاسخنامه را میدیدم تا مشکلم حل شود.

 • ساعت مطالعه و آهنگ تغییر آن در سال کنکور چگونه بود؟ آیا سفارشی برای آن دارید؟

من از 4 ساعت در روزهای عادی و 12 ساعت در روزهای تعطیل و آخر هفته شروع کردم که ساعت مطالعه در روزهای عادی در بهمن به 8 ساعت هم رسید ولی آخر هفته 10تا 12 ساعت ثابت بود. من پیشنهاد می کنم آنقدر وقت گذاشته بشود که همه  ی برنامه ی استاد ها و مشاور به انضمام مرور شب امتحانی آزمون آزمایشی پوشش داده شود و اگر در این مدت به علت تند خوانی خیلی پایین تر از تایم استاندارد شد به تست زنی اضافه بپردازند و کلا در قید کمیت نباشند ، کیفیت خیلی مهمتر است ، مثلا فکرنکنند که من باید 6 ساعت بخوانم و بعد تند تند بخوانند تا 6 ساعت پر شود " خودمان را گول نزنیم " .

 • در سال کنکور، درس‌ خواندن به‌ تنهایی را ترجیح می‌ دادید یا به‌ همراه دوست و هم‌ کلاسی‌ ها؟ چرا؟

تنهایی ، هرکس پتانسیلی برای خواندن درس هاب مختلف دارد و وقتی دسته جمعی درس بخوانی باید خودت را با بقیه هماهنگ کنی و باعث میشه سرعت و... میانگین جمع باشد نه برای شخص خودت و به علاوه بچه ها فکر می کنند که کمتر خوانده اند یا سرعتشان کم است و این تاثیر منفی در روند مطالعه ی آنها خواهد داشت.

 • اگر قرار بود دوباره کنکور بدهید، در برنامه‌ ی سال کنکور یا حتی سال‌ های قبل‌ تر، چه تغییراتی به وجود می‌ آوردید؟

من هیچ تغییری نمی دادم.

 • اگر فارغ التحصیل بودی: (رتبه سال قبل؟ دلیل موفقیت امسال؟ توصیه به فارغ التحصیلانی که می خواهند دوباره در آزمون شرکت کنند؟)

نبودم.

 • نظر شما در مورد کلاس های مشاوره ی مهندس ذوالفقاریه چیست؟

در یک کلام  " عالی "    

شاید مواقعی هست که فکر می کنیم باید بعضی چیزها را بلد باشیم و نیسیتیم ولی در بهترین موقع همه چیز آموزش داده می شود.

 • آیا آزمون هایی که هر هفته در کلاس برگزار می شد برای شما مفید بود؟

بله ، البته عصبی ام هم می کرد زیرا زمانش آخر سال خیلی کم شده بود.

 • برنامه مهندس ذوالفقاریه را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی ، همه ی درس ها بارها خوانده می شودو این موضوع اول سال غیر ممکن به نظر می رسد.

 • آیا دفتر برنامه ریزی تاثیری در روند مطالعه ی شما داشت؟ توضیح دهید.

خب ساعت مطالعه ام کمتر از استاندارد بود ( بعضی وقتها )  ولی خب دفتر برنامه ریزی لازم است و اگر نباشد آدم سعی نمی کند خودش را بهتر کند و اشتباهاتش را جبران کند.

 • در دوران نوروز با چه برنامه ای درس خواندید؟ اگر نخواندید چرا؟

با برنامه ی نوروزی مهندس ذوالفقاریه ( E_BOOK نوروزی )

 • روش مطالعه 3 درسی که بیشترین درصد را در آنها کسب کردید را توضیح دهید. (مختصر، هر درسی که دوست دارید و روش خاصی برای آن داشتید را توضیح دهید.)

عربی : چون از قبل بلد بودم در خانه ابتدا تست هایش را در یک یا دو جلسه کامل می زدم و در نشست مطالعاتی بعدی درس را از روی جزوه همراه  با استاد می خواندم ، هر هفته به صورت چرخشی لغات سال دوم و سوم را به طور کامل می خواندم ، البته گاهی سال اول ار هم اضافه می کردم. برای آزمون قلم چی هم لغت ، ترجمه و قواعد را از روی کتاب درسی و کارگاه ترجمه  را هم از روی کتاب مرور می کردم.

دینی : هر درس که تدریس می شد یکبار مطالعه و از بر می کردم و بعد تست هایش را می زدم و با برنامه ی قلم چی و مشاور هر درس را مرور می کردم.

ریاضی : مثل فیزیک ابتدا تست هایش را می زدم و بعد جزوه و سوالات علامت دار را می خواندم وبعد با برنامه ی قلم چی و مشاور دوره می کردم ؛ البته دنباله ها را اصلا یاد نمی گرفتم و قبل از شروع تست زنی درسنامه را سه بار می خواندم و در طول یک هفته به صورت پراکنده می خواندم.

 • آیا روش های مطالعه ی دروس ( فرایند یادگیری ، قورباغه بندی ، پیتزاها ، swat و...) که در کلاس های مشاوره ارائه میشد را اجرا میکردید؟ نظر شما در مورد این روش ها ؟

من جز فرایند یادگیری همه را کامل انجام میدادم ؛ در بخش فرایند یادگیری اولا از رنگ های مختلف استفاده نکردم و ثانیا d.n   شخصی نداشتم . یکی از نقاط ضعف من این است که اولین بار درس را از روی هر منبعی بخوانم از همان منبع بهتر میفهمم برای همین ترجیح می دادم فقط قسمت های خیلی دشوار را از هر درس بنویسم و هر از گاهی در وقت های پرت همه را می خواندم.

همه چیز خوب و حساب شده بود خصوصا قورباغه بندی که واقعا در پروسه ی درس خواندن کمکم  کرد.

 • روش مطالعه ی شما در دوران جمع بندی خرداد چگونه بود؟ آیا D.N در این دوران کاربردی داشت؟

با برنامه ی آقای ذوالفقاریه مشاوره خوبم پیش می رفتم ؛ البته دو هفته ی آخر یکبار کتاب ها را با سرعت مطالعه کردم ، من همانطور که اشاره کردم D.N کاملی  نداشتم ولی خلاصه برداری هایم را از قسمت های مهم در پایان جمع بندی هر درس خواندم و باعث آرامش خاطرم شد.

 • تا به حال از درس خواندن خسته شده بودید یا نه؟ لطفا چند راهکار برای افزایش انگیزه درس خواندن به داوطلبان پیشنهاد کنید.

من که گفتم عاشق مطالعه ام ، فقط زمان امتحان تغییر رشته خسته شدم ( یک کتاب زیست را در یک هفته سه بار خواندم) ولی آدم به هدف که فکرکند اندازه می گیرد.

 • چند ساعت از هفته را به تفریح اختصاص داده بودید؟

به طور میانگین سه ساعت از آخر هفته ها

 • بزرگترین اشتباهی که در این سال مرتکب شدید چه بود؟

شاید بهتر بود که شیمی فار دو را از اول سال بزنم که بتوانم تمام آزمون هایش را تمام کنم و کمتر به مبتکران اهمیت می دادم.

 • برای افزایش آمادگی ذهنی و روحی در روز کنکور چه سفارش‌ هایی دارید؟

اگر از همین الان خودمان را آماده کنیم و یقین داشته باشیم که هیچ جا کم نزاشته ایم ( البته خیلی کم پیش می آید هیچ جا ولی خب یکی دو بار اشکال ندارد) به نظرم آرامش خواهیم داشت.

 • توصیه شما به کسانی که اول مسیر کنکور هستند چیست؟

از همین الان به صورت جدی شروع کنند و نگذارند چیزی برایشان مبهم بماند و چیزی را به بعد موکول نکنند.

 • مهمترين نکته اي که باعث موفقيت شما شد ، چه بود ؟

آرامشم در طول سال و توکلم به خدا که باعث شد هر چقدر هم مشکل برایم ایجاد شود باز از پای ننشستم و البته آرامشم را بیشتر مدیون مادرم هستم و ازش متشکرم.

حرف آخر ....

مطمئنا هر کس نتیجه ی تلاش هایش را می گیرد...!

 

شاید وظیفه ی ما پررنگ کردن نشانه ای باشد...