[] [] [] [] [] [] [] [] []

معرفی رشته ی مهندسی پزشکی

تعریف :  هدف اين رشته، کشف قوانين فيزيکي و معادلات رياضي حاکم بر اجزا سيستم ،مدل سازي اين فرايند ها و بررسي تاثير بيماري بر روي اين ساختار منظم و به دنبال آن پيشنهاد روش هاي تشخيصي و درماني مفيد تر براي بهبود بيماري ها است. در اين رشته با تلفيقي از علوم مهندسي، برطرف کردن نياز هاي پزشکي در زمينه ساخت و نگهداري تجهيزات و نيز ساخت ابزار هاي پزشکي براي کاربرد هاي پيشگيري، تشخيص و درمان بيماري ها مد نظر مي باشد.
 

توانایی :  دانشجو براي موفقيت در اين رشته بايد به دروسي نظير رياضي و فيزيک علاقه مند باشد و اين انتظار مي رود که يک مهندس بيوالکتريک به الکترونيک، يک مهندس بيومکانيک به مکانيک و مهندس بيومواد به دروس مرتبط با مهندسي مواد علاقه مند و توانا باشد. همچنين يک مهندس پزشکي بايد علم زيست شناسي و محيط کار بيمارستاني و مرتبط با آن را دوست داشته باشد.
 

برخی دروس تخصصی :  فیزیک پزشکی ، آناتومی ، اصول توانبخشی وسایل ، فیزیولوژی ، بهداشت عمومی ، الکترومغناطیس
 

گرایش‌ (در مقطع کارشناسی) :  بیوالکتریک ، بیومکانیک ، بیومواد ، بالینی
 

گرایش‌ ها (در مقطع کارشناسی ارشد) :  در  مقطع کارشناسي ارشد داراي گرايش هاي بیومواد، بیومکانیک ، بیوالکتریک و بالینی می باشد .
 

گرایش‌ ها (در مقطع دکترا) :  در مقطع دکتري نيز قابل تحصيل است.
 

موقعیت شغلی :  يک مهندس پزشکي مي تواند يک دستگاه پزشکي را به درستي راهاندازي کند و نحوه استفاده صحيح آن را به پرستاران يا ديگر کارکنان بيمارستان آموزش دهد. وي همينطور ميتواند در موسسات و شرکت هاي خصوصي و دولتي، در زمينه ساخت تجهيزات پزشکي فعاليت نمايد. اين نکته نيز قابل ذکر مي باشد که اگر فارغ التحصيل اين رشته اصراري نداشته باشد که در تهران کار کند، مي تواند در شهرستانها جذب بيمارستانها، سازمان تامين اجتماعي و مراکز متعدد ديگر شود.

 

شاید وظیفه ی ما پررنگ کردن نشانه ای باشد...