[] [] [] [] [] [] [] [] []

معرفی رشته ی مهندسی نفت

تعریف :  ساکنان کره زمين بيشترين انرژي جنبشي، گرمايي و شيميايي خود را از نفت مي گيرد. کشور ما نيز با توجه به موقعيت جغرافيايي خود به تربيت نيروي انساني متخصص و کارآمد براي بهره برداري درست و بهينه از نفت بسياري که موجود است، مي پردازد. هدف اين رشته تربيت مهندسين توانايي است که بتوانند روش هاي بهينه بهره برداري از منابع نفت و گاز را طراحي و اجرا کنند.
 

توانایی :  علاوه بر دو درس رياضي و فيزيک که دو درس پايه در تمامي رشته هاي مهندسي از جمله رشته مهندسي نفت است، درس زبان انگليسي نيز در اين رشته اهميت ويژه اي دارد. اساس دروس اين رشته در همه گرايش ها مبتني بر مکانيک سيالات، ديناميک گازها، ترموديناميک سيالات، انتقال جرم و اقتصاد مهندسي است که مي طلبد دانشجو پايه قوي اي در دروس فيزيک و شيمي داشته باشد.همچنین نیازمند برخورداری از ذهن خلاق وتحلیل گر ، توانایی تعامل با دیگران و صبر وحوصله فراوان می باشد.
 

برخی دروس تخصصی :  زمین شناسی ، موازنه جرم و انرژی ، سیالات و انتقال حرارت ، سنگها و سیالات مخزن ، مهندسی مخزن ، مهندسی بهره برداری
 

گرایش‌ ها (در مقطع کارشناسی) :  مهندسی اکتشافات ، مهندسی مخازن نفت ، مهندسی حفاری ، مهندسی بهره برداری
 

گرایش‌ ها (در مقطع کارشناسی ارشد) :  این رشته در آزمون کارشناسی ارشد سال 1396 دارای گرایشهای ذیل می‌ باشد:« اکتشاف» ، « حفاری» ، « بهره برداری» و « مخازن هیدروکربوری»
 

گرایش‌ ها (در مقطع دکترا) :  اين رشته در مقطع دکتري هم قابل تحصيل است.
 

موقعیت شغلی :  همان گونه که از نام رشته بر مي آيد، اولين بازار کار موجود براي فارغ التحصيلان اين رشته وزارت نفت مي باشد. اين نکته براي متقاضيان تحصيل در دانشگاه صنعت نفت، قابل ذکر ميباشد که اين دانشگاه، همه دانشجويان را بورسيه نمي کند و لذا بايد براي بورسيه گرفتن از اين دانشگاه از سطح علمي بالايي برخوردار بود. بايد توجه داشت که نوع کار در اين رشته سنگين و محيط کاري آن در خارج از شهر مي باشد. براي مثال يک مهندس حفاري در وزارت نفت بايد 15 روز در خارج از شهر و دور از خانواده سپري کند و سپس  يک هفته مرخصي دارد. از آن جايي که بيشتر واحد هاي رشته مهندسي نفت با رشته مهندسي شيمي مشترک است، دانشجوياني که به وزارت نفت راه پيدا نکرده اند، مي توانند جذب صنايع شيميايي خصوصي بشوند ویادر صنایع پتروشیمی و وزارت نیرو مشغول به فعالیت گردند.

 

شاید وظیفه ی ما پررنگ کردن نشانه ای باشد...