[] [] [] [] [] [] [] [] []

معرفی رشته ی مهندسی نساجی

تعریف :  نساجي در حال حاضر صنعتي بسيار گسترده و پيچيده است که اداره آن نياز به تخصص و تحصيلات دانشگاهي دارد، تخصصي که در رشته مهندسي نساجي مي توان به آن دست يافت. صنعت نساجي مسؤوليت توليد انواع منسوجات اعم از انواع پوشاك، كف‌ پوشها مثل فرش و موكت و منسوجات  مورد استفاده در صنايع ديگر را بر عهده دارد. در نتيجه مهندسي نساجي رشته‌ اي است كه دانش و توانايي لازم را براي اداره بخشهاي مختلف اين صنعت به دانشجويان مي‌ دهد.
 

توانایی :  دانشجوي نساجي بايد پايه‌ رياضي خوبي داشته باشد تا بتواند مشكلات موجود را تجزيه و تحليل كرده و محاسبات لازم را انجام دهد. همچنين لازم است كه به كارهاي مديريتي علاقمند باشد چون بيشتر فارغ‌ التحصيلان اين رشته مسووليت بخشي از كارخانه‌ هاي نساجي مثل سالن توليد و يا بخش كنترل كيفيت را بر عهده دارند.  اين نکته بايد مد نظر دانشجويان گرايش تکنولوژي نساجي باشد که در درس فيزيک و دانشجويان گرايش شيمي نساجي، در درس شيمي قوي باشند.
 

برخی دروس تخصصی :  ترمودینامیک ، کنترل رنگ در پوشاک ، علوم و فیزیک الیاف ، تکنیک بافت پارچه ، اصول شیمی رنگ
 

گرایش‌ ها(در مقطع کارشناسی) :  شيمي نساجي و علوم الياف ، تکنولوژی نساجی ، علوم الیاف
 

گرایش‌ ها(در مقطع کارشناسی ارشد) :  اين رشته در مقطع کارشناسي ارشد داراي گرايش هاي « تکنولوژي نساجي» ،« ساختارهاي نانو ليفي» ،« شيمي نساجي و علوم الياف» و « مديريت صنايع نساجي» مي باشد.
 

گرایش‌ ها(در مقطع دکترا) :  اين رشته در مقطع دکتري نيز قابل تحصيل مي باشد.
 

موقعیت شغلی :  صنعت نساجي بعد از نفت، بزرگترين صنعت كشور است. به همين دليل هميشه نيازمند مهندس متخصص و كارآمدي است كه بتواند مسؤوليت بخش‌ هاي فني و مديريتي آن را بر عهده بگيرد.  در ضمن بايد توجه داشت كه برخلاف اكثر رشته‌ هاي مهندسي ، رشته مهندسي نساجي تنها در تعداد محدودي دانشگاه ارائه مي‌ شود و به همين دليل بازار كار اين رشته بخصوص در شهرستانها نسبتا خوب است چرا كه بيشتر كارخانه‌ هاي نساجي در شهرستانها مستقر هستند.  يك مهندس نساجي مي‌ تواند در كارخانجات نساجي به عنوان مديرعامل، رئيس كارخانه، مديرتوليد، مدير بازرگاني، مدير مهندسي صنعتي و مشاور كارخانه فعاليت بكند و يا با بخش نساجي موسسه استاندارد، اداره نساجي و پوشاك وزارت صنايع ، بخش نساجي وزارت كار، بخش نساجي وزارت دادگستري، سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي و مراكز تحقيقاتي مانند مركز تحقيقات جهاد سازندگي همكاري بكند.

 

شاید وظیفه ی ما پررنگ کردن نشانه ای باشد