[] [] [] [] [] [] [] [] []

معرفی رشته ی مهندسی مواد ومتالوژی

تعریف :  مهندسي و علم مواد  يک حوزه   ميان رشته اي  است که در آن رابطه بين ساختار و خواص مواد به منظور طراحي مواد جديد براي پاسخگويي به نيازهاي روزافزون فناوري مواد مورد بررسي قرار مي‌ گيرد. علم متالوژي به عنوان يك صنعت مادر نه تنها در حال حاضر نقش مهمي را در پيشبرد تكنولوژي بر دوش دارد، بلكه در آينده نيز يكي از عوامل مهم
پيشرفت تمدن بشري است.  صنايع دنيا شامل بخش­ هاي گوناگوني است که در هر کدام قطعات و تجهيزات مختلفي مورد استفاده قرار مي­ گيرد. به منظور تهيه اين قطعات نياز به آگاهي جامع از جنس مناسب است که اينگونه اطلاعات در اختيار دانشجويان اين رشته قرار مي گيرد. در واقع، در مقطع کارشناسي بطور کلي اطلاعات در مورد خصوصيات فيزيکي و مکانيکي مواد در شرايط گوناگون، روش­ هاي مختلف توليد و بازرسي ارائه مي­ گردد.

 

توانایی :  دانشجويان اين رشته بايد در فيزيك و شيمي و رياضي قوي باشند و همينطور نياز به آشنايي با زبان انگليسي در اين رشته بيش از ديگر رشته‌ هاي مهندسي اهميت دارد.  در اين رشته ذهني کنجکاو و خلاق مورد نياز است.
 

برخی دروس تخصصی :  شکل دادن فلزات ، روشهای نوین آنالیز ، شیمی تجزیه ، سینتیک مواد ، ساختار سرامیک‌ ها
 

گرایش‌ ها(در مقطع کارشناسی)  :  استخراج ، صنعتی ، سرامیک
 

گرایش‌ ها(در مقطع کارشناسی ارشد) :  مهندسي مواد در مقطع کارشناسي ارشد داراي گرايش هاي « شناسايي و انتخاب مواد مهندسي» ، « شکل دادن فلزات» ، « جوشکاري» ، « استخراج فلزات» ، « خوردگي و حفاطت از مواد» ، « سراميک» ، « نانومواد» ، « ريخته گري» و « بيومواد» مي باشد.
 

گرایش‌ ها(در مقطع دکترا) :  اين رشته در مقطع دکتري هم قابل تحصيل است.
 

موقعیت شغلی :  امروزه متالوژي در كليه صنايع نقش مهمي را ايفا مي‌ كند و در نتيجه موقعيت شغلي فارغ‌ التحصيلان اين رشته نيز بسيار گسترده استبا توجه به وجود تجهيزات و قطعات مختلف مهندسي فارغ­ التحصيلان اين رشته مي­ توانند در صنايع گوناگون نظير نفت، گاز، پتروشيمي و کارخانجات در بخش­ هاي طراحي، بازرسي و اجرا مشغول به کار شوند. از
مزاياي مهم اين رشته امکان بالاي پذيرش براي ادامه تحصيل در خارج از کشور است چراکه استقبال از اين رشته درساير کشورها بسيار بالاست.

 

شاید وظیفه ی ما پررنگ کردن نشانه ای باشد