[] [] [] [] [] [] [] [] []

معرفی رشته ی مهندسی اپتیک ولیزر

تعریف :  اين رشته يکي از شاخه هاي اصلي و مهم علم فيزيک مي باشد. دانش اپتيک و ليزر پيشرفت هاي فراواني در دهه‌ هاي اخير داشته است. با توجه به آينده درخشان و کاربردهاي روزافزون آن، تربيت کادر متخصص که آشنا به زير بناهاي نظري و مسلط به مباني عملي باشند، لازم به نظر مي‌ رسد.  در رشته مهندسي اپتيک و ليزر دانشجويان با انواع ليزر و اپتيک و کاربردهاي آنها، اسپکتروسکوپي ليزري (اندازه گيري طول موج و فرکانس)، فن آوري ساخت قطعات اپتيکي و… آشنا مي شوند و قادر به طراحي و ساخت تجهيزات اپتيکي و ليزري مورد نياز در زمينه هاي مختلف باشند.
 

توانایی :  چون زير شاخه اي از علم فيزيک محسوب مي شود، بايد دانشجو در درس رياضي و فيزيک از سطح خوبي برخوردار باشد. محيط کاري اين رشته اکثرا در بيمارستان ها و در زمينه پزشکي يافت ميشود. بنابراين بايد فرد در اين محيط اذيت نشود.
 

گرایش‌ ها(در مقطع کارشناسی)  :  در مقطع کارشناسي گرايشي ندارد.
 

گرایش‌ ها(در مقطع کارشناسی ارشد) :  در مقطع کارشناسي ارشد داراي گرايش هاي « اپتيک» ، « ليزر» و « اپتوالکتريک» مي باشد.
 

گرایش‌ ها(در مقطع دکترا) :  اين رشته در مقطع دکتري نيز قابل تحصيل مي باشد.
 

موقعیت شغلی :  در سال‌ هاي اخير و همزمان با رشد جهاني کاربردهاي ليزر رشته اپتيک و ليزر نيز شاهد بازار کار مناسبي بوده است. طراحي، نگهداري و تعمير سيستمها و تجهيزات اپتيکي، ليزري و اپتوالکترونيکي. امور تحقيقاتي و اجراي طرحهاي کاربرد ليزر در حوزه هاي علمي، صنعتي (مانند جوشکاري، ساخت دستگاههاي فاصله ياب و… )، نظامي و پزشکي(مانند ليزر درماني)، مخابرات نوري و  از جمله بازار کار موجود براي اين رشته مي باشد.

 

شاید وظیفه ی ما پررنگ کردن نشانه ای باشد...