[] [] [] [] [] [] [] [] []

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه فردوسی مشهد در سال ۱۳۲۸ هجری شمسی ، با تبدیلِ آموزشگاه عالی بهداری به دانشکده پزشکی ، تاسیس شد و با صدور مجوز ایجاد دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سال ۱۳۳۵ رسما فعالیت خود را آغاز نمود. به تدریج دانشکده های الهیات ، علوم پایه ، علوم تربیتی و روانشاسی ، کشاورزی و مهندسی در این دانشگاه تاسیس شدند. آموزشکده کشاورزی شیروان نیز در سال ۱۳۶۳ به این مجموعه افزوده شد.

در سال ۱۳۶۶ در پی تصمیم هیئت محترم دولت مبنی بر تفکیک وزارت فرهنگ و آموزش عالی از وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، دانشگاه مشهد نیز به دو دانشگاه علوم پزشکی و فردوسی مشهد تقسیم شد.

در سال ۱۳۶۷ دانشکده علوم اداری و اقتصادی ، در سال ۱۳۷۰ دانشکده دامپزشکی ، در سال ۱۳۷۳ واحد نیشابور که اکنون دانشکده هنر نامیده می شود و دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی ، و در سال ۱۳۷۵ دانشکده علوم ریاضی ، به واحد های آموزشی دانشگاه فردوسی افزوده شد.

دوره شبانه دانشگاه فردوسی مشهد نیز از سال ۱۳۶۹ با پذیرش دانشجو در رشته های زبان و ادبیات فارسی ، زبان و ادبیات عرب ، زبان و ادبیات فرانسه ، جغرافیا ، علوم اجتماعی ، فقه و مبانی حقوق اسلامی و علوم قرآنی و حدیث ، آغاز به کار نمود.

دانشگاه فردوسی مشهد به لحاظ قدمت ، سومین دانشگاه کشور و بزرگترین مرکز آموزش عالی در منطقه شمال شرق کشور محسوب می شود.

این دانشگاه در حال حاضر با بیش از ۱۶۰۰۰ دانشجو ، ۶۵۰ عضو هیئت علمی و ۲۰۰۰ کارمند ، فعالیت علمی ، آموزشی و پژوهشی گسترده ای دارد.

در حال حاضر این دانشگاه سالانه بیش از ۳۵۰۰ دانشجوی دختر و پسر برای تحصیل در حدود ۱۸۰ رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری می پذیرد.

ویژگی انحصاری دانشگاه فردوسی مشهد دانشگاه فردوسی مشهد مهمترین ویژگی اش مجاورت با حرم مطهر رضوی علیه السلام می باشد برای اهل علم این ویژگی بسیار حیاتی و ارزشمند است اما در بُعد دانشگاهی این دانشگاه بزرگترین داتنشگاه شرق کشور است که توانسته بسیاری از پتانسیل های منطقه خراسان و استان های اطراف را پوشش دهد. دکتر علی شریعتی از دانش آموختگان این دانشگاه است. این دانشگاه نیز در مجموعه متمرکزی به وسعت ۳۰۰ هکتار واقع شده است.

  • دانشکده‌ ها

*دانشکده ادبیات و علوم انسانی دکتر علی شریعتی
* تربیت بدنی و علوم ورزشی
* الهیات
* دامپزشکی
* علوم اداری و اقتصاد
* علوم پایه
* علوم تربیتی و روانشناسی
* علوم ریاضی
* کشاورزی
* فنی و مهندسی
* معماری و شهرسازی
* منابع طبیعی و محیط زیست
* هنر
* آموزشکده شیروان
* پژوهشکده علوم گیاهی

  • دانشکده مهندسی

دانشکده مهندسی در مهر ۱۳۵۴با پذیرش ۳۰دانشجو در رشته برق و ۳۰دانشجو در رشته مکانیک فعالیت خود را آغاز کرد. این دانشکده هم اکنون دارای رشته‌ های زیر است:

* مهندسی برق

* مهندسی شیمی

* مهندسی صنایع

* مهندسی عمران

* مهندسی کامپیوتر

* مهندسی مکانیک

* مهندسی مواد

انجمن‌ های علمی دانشجویی دانشکده مهندسی مجموعه‌ ای از هفت انجمن علمی با گرایش‌ های گوناگون می‌ باشند که همه آنها تحت یک عنوان واحد سعی در انجام فعالیت‌ های دانشجویی می‌ نمایند. انجمن‌ های علمی صنایع، برق، عمران، متالورژی، کامپیوتر، شیمی و مکانیک. هدف این انجمن‌ ها برگزاری همایش‌ ها، سمینارها، کارگاه‌ های آموزشی، مسابقات کشوری و همچنین حمایت از طرح‌ های پژوهشی و مقالات علمی و انتشار مجلات تخصصی می‌ باشند. انجمن‌ های علمی دانشجویی دانشکده مهندسی یکی از سیزده انجمن‌ های علمی دانشکده‌ های دانشگاه فردوسی می‌ باشد که علی رغم جوان بودن دانشکده و قدمت کم انجمن‌ های آن توانسته‌ است بر پایه کوشش، باور و همچنین همراهی کلیه دانشجویان کارنامه‌ ای درخشان را از خود بر یادگار بگذارد. مقام برترین انجمن علمی کشور که در سال گذشته در دومین جشنواره ملی حرکت به مکانیک اطلاق گردید و همچنین قرار گیری این انجمن در رتبه A، قرار گیری انجمن‌ های علمی کامپیوتر، برق و عمران در رتبه B و حتی قرار گیری انجمن‌ های صنایع، شیمی و متالورژی در رتبه‌ های بعدی در رده بندی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران، علی رغم فعالیت دو یا سه ساله این انجمن‌ ها، تصدیق کننده فعالیت‌ های آنها و گوشه‌ ای از افتخارات بیشمار انجمن علمی دانشکده مهندسی می‌ باشد.

 

دانشکده علوم پایه در سال ۱۳۴۰ تأسیس شد.پذیرش دانشجو در رشته ریاضی ـ فیزیک ازسال ۱۳۴۱ آغاز گردید. در سال ۱۳۴۴ رشته‌ ریاضی ـ فیزیک منحل و رشته‌ های ریاضی، فیزیک و شیمی با پذیرش ۵۰ دانشجو در هرگروه جایگزین آن شد. رشته‌ های زمین‌ شناسی وزیست‌ شناسی در سال ۱۳۴۶ تاسیس گردیدند.رشته آمار که قبلاً با ریاضی مشترک بود در سال‌ ۱۳۶۷ به‌ طور مستقل دانشجو پذیرفت. رشته‌ کامپیوتر در سال ۱۳۶۸ از گروه ریاضی جدا شدو به صورت مستقل تشکیل و به دانشکده‌ مهندسی منتقل گردید. طرح تأسیس دانشکده‌ علوم ریاضی در سال ۱۳۷۵ به تصویب رسید واین دانشکده به‌ طور رشته‌ ای جداگانه در سال ۱۳۷۶شروع به فعالیت نمود. دانشکده علوم پایه در حال‌ حاضردارای چهارگروه آموزشی زمین‌ شناسی،شیمی، زیست‌ شناسی و فیزیک است. تعداداعضای هیأت علمی این دانشکده بالغ بر ۸۸ نفر وتعداد کارکنان ۱۱۷ تن است. تعداد دانشجویان‌ در حال حاضر (نیمسال اول ۸۷-۱۳۸۶) شامل :کارشناسی ۱۶۱۰ نفر، کارشناسی ارشد ۵۱۳ نفر، و دکتری‌ ۱۶۵ نفر است.

 

دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد در سال ۱۳۶۶ با هدف تأمین و تربیت نیروی انسانی متخصص کشور در زمینه‌ های اقتصاد، مدیریت، حسابداری، حقوق و علوم سیاسی تأسیس شد. فعالیتهای آموزشی دانشکده از مهرماه سال ۱۳۶۷ با پذیرش‌ ۱۲۰ دانشجو در سه رشته کارشناسی: اقتصاد بازرگانی، حسابداری و مدیریت بازرگانی آغاز شد. درسالهای بعد به ترتیب رشته‌ های کارشناسی حقوق، اقتصاد نظری و مدیریت دولتی به رشته‌ های قبلی اضافه شدند. توسعه فعالیت‌ های آموزشی، پژوهشی این دانشکده با تأسیس دوره‌ های کارشناسی ارشد علوم اقتصادی و کارشناسی‌ ارشد (معادل‌ ) توسعه اقتصادی و برنامه ریزی در سال ۷۳ ادامه یافت. ایجاد دوره روزانه کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی، دوره شبانه رشته‌ های کارشناسی مدیریت بازرگانی و حقوق درسال‌ های ۷۳و۷۴، کارشناسی اقتصاد بازرگانی در سال ۷۶ و علوم سیاسی در سال‌ تحصیلی ۷۸موجبات گسترش بیشتر فعالیت‌ های آموزشی این دانشکده را فراهم نمود. سپس کارشناسی ارشد حسابداری در سال ۸۳، کارشناسی ارشد حقوق (گرایش جزا و جرم شناسی) در سال ۸۵، کارشناسی ارشد علوم سیاسی در سال ۸۵ ، دکترای علوم اقتصادی وکارشناسی ارشد مدیریت صنعتی در سال ۸۶ وکارشناسی ارشد اقتصاد انرژی ودکترای مدیریت در دو گرایش رفتارسازمانی ومنابع انسانی در سال ۸۷ به دوره‌ های تحصیلات تکمیلی دانشکده اضافه گردیدند. در حال حاضر تعداد ۲۱۰۰ نفردانشجوی دختر و پسر در دوره‌ های کارشناسی (روزانه و شبانه‌ )، کارشناسی ارشد و دکترا ی این دانشکده مشغول به‌ تحصیل هستند.

 

شاید وظیفه ی ما پررنگ کردن نشانه ای باشد...