[] [] [] [] [] [] [] [] []

دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین

تأسیس دانشگاه بین المللی اسلامی ایران در جلسه روز دو شنبه ۱۹ دی ماه سال ۱۳۶۲ مجلس شورای اسلامی تصویب گردید و در تاریخ ۲۹ دی ماه سال ۱۳۶۲ به تایید شورای نگهبان رسید و در واقع مبدأ و منشأ وتأسیس مؤسسه ای با اهداف تصریح شده در قانون مصوب سال ۱۳۶۲ و اساسنامهُ مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی (۱۳۷۷/۴/۳۰) را باید در نظر و اندیشهُ رهبرکبیر و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) جستجو کرد. در سال ۱۳۷۱ مجتمع آموزش عالی دهخدای قزوین در دانشگاه ادغام گردید واین دانشگاه با نام دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) مزین گردید.

 • اطلاعات آماری به صورت کلی
 • تعداد رشته های مصوب کاردانی : ۲ رشته
 • تعداد رشته های مصوب کارشناسی ناپیوسته : ۱ رشته
 • تعداد رشته های مصوب کارشناسی پیوسته : ۳۳ رشته
 • تعداد رشته های مصوب کارشناسی ارشد پیوسته : ۱ رشته
 • تعداد رشته های مصوب کارشناسی ارشد نا پیوسته : ۳۲ رشته
 • تعداد رشته های مصوب دکتری : ۷ رشته (ریاضی کاربردی، ریاضی محض ، زبان و ادبیات فارسی، تاریخ ایران بعد از اسلام ، شیمی تجزیه، آینده پژوهی و مهندسی معماری - گرایش طراحی مجموعه ها و ساختمانهای نیروگاهی)
 • تعداد اعضای هیأت علمی: ۱۸۳ نفر
 • تعداد دانشجویان ایرانی وغیر ایرانی:۸۰۰۰ نفر
 • مسجد دانشگاه: مساحت ۲۴۷۰ متر مربع /سال بهره برداری ۱۳۸۳
 • کتابخانه مرکزی دانشگاه : مساحت ۴۰۶۲ متر مربع /سال بهره برداری : ۱۳۷۸
 • دانشکدهها
 • دانشگاه بینالمللی امام خمینی درحال حاضردارای ۷ دانشکده میباشد.
 • فنی و مهندسی
 • معماری و شهرسازی
 • علوم پایه
 • علوم انسانی
 • علوم اجتماعی
 • علوم و تحقیقات اسلامی
 • مرکز آموزش زبان فارسی (ویژه دانشجویان خارجی)

دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) فعالیت رسمی خود را در سال 1374 با هدف ایجاد یک قطب مهندسی کارآمد در قزوین و ایجاد امکانات مناسب جهت پرورش استعدادهای جوانان و تأمین نیروی انسانی متخصص، اجرای طرح های صنعتی و استقلال علمی کشور آغاز کرد و در حال حاضر تعداد دانشجویان این دانشکده بالغ بر 1309 نفر می باشد که در گروه آموزشی مهندسی عمران، مهندسی مواد و متالورژی، مهندسی معدن و مهندسی کشاورزی (آبیاری)، مهندسی بیوتکنولوژی کشاورزی ، مهندسی برق (کنترل و مخابرات) ، مهندسی مکانیک (طراحی جامدات) و مهندسی نرم افزار کامپیوتر مشغول به تحصیل هستند. تعداد اعضای هیأت علمی 67 نفر است.

نظر به اهداف و رسالت دانشگاه، دانشکدة علوم انسانی از جایگاه و اهمیّت ویژه ای برخوردار است. این دانشکده بزرگترین دانشکده دانشگاه محسوب می شود و درحال حاضر بیش از نیمی از ظرفیت دانشجویی دانشگاه را به خود اختصاص داده است. در این دانشکده هم اکنون14 گروه آموزشی به فعالیت آموزشی و تحقیقاتی اشتغال دارند و تعداد اعضای هیات علمی این دانشکده 72 نفر می باشد.

  دانشکده علوم پایه در سال 1374 با چهار گروه آموزشی ریاضی، فیزیک، شیمی و آمار تأسیس شد و درحال حاضر تعداد دانشجویان این دانشکده بالغ بر 866 نفر و تعداد اعضای هیأت علمی آن 37 نفر می باشد. گروه فیزیک کاربردی در دو گرایش فیزیک حالت جامد و فیزیک اتمی و مولکولی در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در حال پذیرش دانشجواست.این گروه دارای امکانات آموزشی و کمک آموزشی مناسبی نظیر آزمایشگاه های الکترونیک، فیزیک مدرن، حرارت، مکانیک، الکتریسته و اپتیک است.

 

دانشکده معماری و شهرسازی یکی از چهار دانشکده فعال در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) است که با مجوز قطعی شورای گسترش آموزش عالی در تاریخ 6/ 2/ 82 تاسیس و شروع بکار نمود. در راستای اهداف عالیه دانشگاه که تاسیس رشته های تخصصی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا و ایجاد دانشکده های تخصصی است ؛ با راه اندازی رشته کارشناسی ارشد ناپیوسته مهندسی معماری در نیمسال اول سال تحصیلی 83- 82 و ترکیب آن با رشته های کارشناسی معماری و شهرسازی موجود زمینه لازم برای برپایی دانشکده معماری و شهرسازی را فراهم گردید که سبب ارتقاء وجهه دانشگاه شده که به لحاظ نام و سطح، جایگاه شایسته ای را می طلبد.این دانشکده دارای فضای آموزشی مناسب شامل 4 کارگاه طراحی معماری و یک کارگاه عکاسی، می باشد. ضمناً دانشجویان این دانشکده از سایت رایانه ای تخصصی معماری وسایر امکانات کمک آموزشی بهرمند می باشند.تعداد دانشجویان این دانشکده 426 نفر و اعضای هیأت علمی آن 14 نفر است.

دانشکدة علوم اجتماعی از جایگاه و اهمیّت ویژه ای برخوردار است. در این دانشکده هم اکنون6 گروه آموزشی به فعالیت آموزشی و تحقیقاتی اشتغال دارند.

دانشکده علوم و تحقیقات اسلامی از جایگاه و اهمیّت ویژه ای برخوردار است. در این دانشکده هم اکنون4 گروه آموزشی به فعالیت آموزشی و تحقیقاتی اشتغال دارند.

مرکز آموزش زبان فارسی دوره های متعدد فارسی راکه متناسب با نیاز افراد مختلف است برگزار میکند. در دوره های فارسی پایه و فارسی پیشرفته زبان آموزان هفته ای 20 ساعت آموزش می بینند. کلاسها بر اساس چهار مهارت اصلی درک شنیدن، مکالمه، درک خواندن و نگارش و درس دستور برنامه ریزی میشود . میزان تاکید بر مهارت ها در حالت عمومی یکسان است ولی چنانچه زبان آموزان نیاز به تقویت بیشتر مهارت های خاص داشته باشند در دوره های ویژه گروهی برنامه ریزی خاصی صورت می گیرد.

دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) به منظور تحقق بخشیدن به اهداف اساسنامه و رسالت بین المللی خود، از میان داوطلبان کشورهای مختلف جهان دانشجو می پذیرد. این دانشگاه با برخورداری از امکانات و تجهیزات پیشرفته ی آموزشی و اعضای هیأت علمی مجرب با بیش از بیست سال سابقه ی درخشان در پذیرش دانشجوی غیرایرانی، بستر مناسبی را برای ادامه تحصیل نخبگان کشورهای جهان فراهم می کند. بخش پذیرش دانشجویان غیر ایرانی این دانشگاه، شرایط و مقررات تحصیلی دانشگاه را در قالب شیوه نامه ی پذیرش دانشجویان غیر ایرانی به دو صورت نوع 2 و نوع 3 ، در اختیار داوطلبان گرامی قرار می دهد.

 

شاید وظیفه ی ما پررنگ کردن نشانه ای باشد...